Metody na pozbycie się cellulitu

Wiele osób nie lubi cellulitu i preferuje skórę tak gładką, jak tylko to możliwe. Dlatego też dużo napisano o cellulicie i promowano wiele terapii, od zmian dietetycznych po kremy antycellulitowe i zabiegi mechaniczne. Niektóre z metod na pozbycie się cellulitu:

Metyloksantyny:

Metyloksantyny to grupa substancji chemicznych, które obejmują aminofilinę, kofeinę i teofilinę. Te chemikalia są obecne w wielu kremach cellulitowych i są promowane jako zabiegi na cellulit ze względu na ich znaną zdolność do rozkładania zapasów tłuszczu. Jednak kremy do skóry nie zapewniają wymaganego stężenia tych chemikaliów przez czas potrzebny do znacznego rozpadu tłuszczu. Podczas gdy badania wykazały niewielką redukcję pomiarów uda przy niektórych z tych preparatów, nie promują one znacznej utraty cellulitu.

Suplementy diety:

Kilka z tych produktów zostało wprowadzonych do obrotu i zawierają różnorodne składniki, takie jak miłorząb dwuklapowy, słodka koniczyna, bioflawinoidy z pestek winogron, ekstrakt z pęcherza, olej z wiesiołka, olej rybi i lecytyna sojowa. Preparaty te mają pozytywny wpływ na organizm, takie jak przyspieszenie metabolizmu, poprawa krążenia, ochrona przed uszkodzeniem komórek i rozkładanie tłuszczów. Twierdzenia takie są trudne do oceny, jak ma to miejsce w przypadku podobnych twierdzeń poczynionych w imieniu wielu suplementów i alternatywnych metod leczenia. Pojęć takich jak „metabolizm”, „krążenie” lub „uszkodzenie komórek” nie można łatwo zmierzyć na podstawie obiektywnej, aby stwierdzić, czy uzyskano jakąkolwiek poprawę. Ponadto, ponieważ te produkty są sprzedawane jako suplementy diety, a nie jako leki, nie podlegają jurysdykcji amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). W związku z tym są one zwolnione ze spełniania norm naukowych dotyczących zarówno bezpieczeństwa, jak i skuteczności, które są stosowane w odniesieniu do narkotyków. Ponadto nie ma ważnych badań klinicznych potwierdzających stosowanie tych suplementów diety w leczeniu cellulitu. Przeprowadzone badania nie wykazały żadnej wartości tych suplementów. Niektóre suplementy diety, które są promowane w leczeniu cellulitu, mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia lub mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na receptę. Na przykład preparat znany jako Cellasene zawiera jod, który wielu lekarzy ostrzega, może być szkodliwy dla osób z tarczycy i innych chorób.

Metody na pozbycie się cellulituZabiegi masujące:

Wprowadzono kilka maszyn, które masują obszary dotknięte cellulitem. Maszyny te wykorzystują walcowane cylindry do zbierania obszarów skóry i masowania ich w komorze. Jednym z przykładów zabiegów masażu jest Endermologie, który został opracowany we Francji i był stosowany w leczeniu cellulitu od połowy lat 90. W tej technice wykorzystuje się urządzenie zasilane elektrycznie, które ssą, ściąga i ściska dotknięte obszary. Zabiegi są drogie i zwykle trwają 30-45 minut. Dziesięć do 12 zabiegów jest zwykle wymagane, zanim wyniki będą zauważalne. Endermologie została zatwierdzona przez amerykańską agencję FDA do czasowego ograniczenia występowania cellulitu. Chociaż może wystąpić czasowe zmniejszenie cellulitu, technika wydaje się raczej rozdystrybuować tłuszcz niż trwale zmieniać jego konfigurację pod skórą. Po osiągnięciu początkowego efektu lub po powrocie cellulitu wymagane są regularne zabiegi pielęgnacyjne.

Terapia laserem, światłem lub falami o częstotliwościach radiowych:

FDA zatwierdziła niektóre urządzenia do terapii światłem, które łączą ssanie lub masaż z terapią światłem w celu tymczasowego zmniejszenia cellulitu. TriActive to zabieg łączący laseroterapię niskiego poziomu z odsysaniem i manipulacją skóry, natomiast Velastooth / Velashape to zabieg łączący laseroterapię z masażem. Podobnie jak w przypadku Endermologie, obydwa zabiegi wymagają wielu sesji terapeutycznych i zabiegów konserwacyjnych, aby utrzymać lepszy wygląd. Zabiegi laserowe / masujące są jeszcze bardziej kosztowne niż zabiegi masażu; kompletny program generalnie kosztuje tysiące dolarów. Inne systemy wykorzystują radio frekwencję w połączeniu z masażem i światłem podczerwonym lub częstotliwością radiową na wielu poziomach jednocześnie.

Mezoterapia:

Mezoterapia to kontrowersyjne leczenie cellulitu polegające na wstrzykiwaniu leków lub innych substancji bezpośrednio do uszkodzonej tkanki. Często leki zatwierdzone przez FDA są stosowane poza wskazaniami (co oznacza, że zostały zatwierdzone do innych warunków, ale nie do leczenia tego konkretnego stanu) w zastrzykach. Zioła i witaminy są często stosowane również w koktajlowych zastrzykach. Podawanych jest wiele zastrzyków w wielu sesjach (zazwyczaj 10 lub więcej). Chociaż niektórzy lekarze oferują tę procedurę, większość ekspertów uważa, że leczenie to jest nieudowodnione i ryzykowne.

Kolagenaza:

Kolagenaza jest naturalnie występującym enzymem w organizmie, który rozkłada kolagen, składnik tkanki łącznej (tkanki, które wiążą nasze komórki razem). Niektóre badania sugerują, że zastrzyki z tym enzymem mogą być korzystne w poprawie wyglądu cellulitu, ale długoterminowe skutki tych wstrzyknięć są wciąż nieznane, a badania nie zostały jeszcze zakończone w celu określenia zakresu i czasu trwania ulepszeń, jeśli każdy. Leczenie uważa się za eksperymentalne i nie jest jeszcze rutynowo dostępne, ale prowadzone są badania i próby mające na celu ustalenie, czy zastrzyki z kolagenazy mogą stać się opcją w leczeniu cellulitu.

Diety antycelulitowe:

Proponowano specjalne „diety celulitowe”, które twierdzą, że są skuteczne w leczeniu cellulitu. Zwolennicy tych diet twierdzą, że połączenie żywności w diecie może zmniejszyć stan zapalny i poprawić krążenie w dotkniętych obszarach i zmniejszyć cellulit. Jednak żadne badania opublikowane w literaturze medycznej nie potwierdziły tych twierdzeń. Eksperci doszli do wniosku, że jedzenie zdrowej diety może zmniejszyć retencję płynów i poprawić ogólne zdrowie i wygląd skóry, ale konkretne diety przeznaczone do celowania na cellulit nie mają żadnej wartości.

Okłady:

Wiele salonów oferuje ziołowe lub inne rodzaje okładów na ciało jako zabiegi na cellulit. Podobnie jak diety cellulitowe, ich działanie nie zostało udowodnione ani zgłoszone w kontrolowanych badaniach w literaturze medycznej. Okładki mogą zmniejszać zatrzymywanie płynów i poprawiać ogólny wygląd skóry, jednak efekty te są tymczasowe. Nie można również „odtruć” organizmu za pomocą okładów ziołowych lub innych.

Podcięcie:

Ta technika polega na cięciu włóknistych sznurków (septae), które ciągną się w dolnej części skóry. Podcięcie odbywa się za pomocą urządzenia Cellfina, wyprodukowanego przez Ulthera. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził leczenie w 2015 r. W celu poprawy wyglądu cellulitu na pośladkach i udach bez utraty korzyści przez okres do dwóch lat.

Krem retinolowy:

Stosowanie kremu retinolowego (produkt stosowany w walce z marszczeniem skóry twarzy) dwa razy dziennie zmniejsza wypadanie skóry po sześciu miesiącach stosowania.

Stosując któreś z wyżej wymienionych metod na pozbycie się cellulitu osiągniecie sukces i się go pozbędziecie.